Festiwal pierogów na Małym Rynku - powód by odwiedzić Kraków w sezonie letnim

28.06.2023

Jeśli spytamy kilka losowych osób na świecie, z czym kojarzy jej się nasz kraj - mamy niemal stuprocentową pewność, że wśród odpowiedzi nieraz pojawią się pierogi. To element, bez którego absolutnie nie potrafimy wyobrazić sobie polskiej kuchni, obecny na stołach w całym kraju, przez cały rok oraz w szczególnych jego momentach - i tworzony w przeróżnych wariantach. Nic dziwnego, że to wspaniałe danie ma swoje święto! Tym właśnie jest bowiem festiwal pierogów w Krakowie, organizowany co roku na płycie Małego Rynku.

Czy mieliście okazję wcześniej o nim usłyszeć? A może na samą myśl, mimo iż nie jesteście z Krakowa - festiwal pierogów brzmi jak świetna atrakcja w trakcie wypadu do stolicy Małopolski? Zobaczcie, czego możecie się spodziewać po tym wydarzeniu!

Garść faktów o festiwalu pierogów w Krakowie

Co roku w sierpniu Mały Rynek tętni życiem - podczas kilkudniowego święta pierogów zbiera się kilkunastu wybitnych restauratorów, prezentując swoje unikalne wersje pierogów. Nie ma lepszego momentu, aby delektować się różnorodnością smaków i tekstur odmiennych rodzajów tego tradycyjnego polskiego dania. Festiwal pierogów w Krakowie to wyjątkowa okazja, aby spróbować rozmaitych wariantów nadzienia - od tradycyjnych smaków, przez słodkie, owocowe pierożki z sosem poziomkowym, po niezwykłe kompozycje z gęsiną i miętą. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i rozsmakuje się w różnych propozycjach, które czekają na gości na każdym stoisku.

Oczywiście krakowscy miłośnicy tego dania mogą wybrać swoje ulubione! Mistrzowie pierogów walczą o prestiżową statuetkę Kazimierza Wielkiego - nagrodę publiczności, oraz o statuetkę św. Jacka z Pierogami - nagrodę jury za najlepsze pierogi. To spora dawka lokalnego prestiżu dla kucharzy, którzy włożyli mnóstwo pracy i pasji w przygotowanie tych wyjątkowych dań na festiwal pierogów w Krakowie.

Nie tylko pyszności - inne atrakcje na festiwalu pierogów w Krakowie

Choć pierogi to oczywiście główny punkt programu - festiwal pierogów w Krakowie to nie tylko odkrywanie nowych smaków. To także atmosfera radości, wspólnego świętowania i czerpania przyjemności z jedzenia. Podczas festiwalu organizowane są liczne koncerty i imprezy towarzyszące, które dodatkowo umilają czas spędzony w Krakowie. Możesz się spodziewać muzyki na żywo, radosnej atmosfery i wielu z innymi miłośnikami dobrego jedzenia.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu też będą zadowoleni! W ramach programu "Odkrywanie dziecięcych talentów" organizowane są kreatywne warsztaty dla najmłodszych, prowadzone przez Fundację Czas Dzieci. To idealna okazja, aby zapoznać dzieci z światem kulinariów - i zacząć rozwijać ich pasję i talent jak najwcześniej, jeśli tylko przejawiają zainteresowanie w tym temacie. W końcu pierogi są dla wszystkich!

Świetny pomysł na sierpniowy wypad do Krakowa - festiwal pierogów

Festiwal pierogów to świetny pretekst, aby odkryć piękno Krakowa. Łącząc kulinarne doświadczenia z zwiedzaniem, wychodząc od Małego Rynku możesz podziwiać zabytki, spacerować po urokliwych uliczkach Starego Miasta, odwiedzić Wawel czy zrelaksować się nad brzegiem Wisły. Kraków oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych, które można połączyć z festiwalem - wystarczy spojrzeć, co dzieje się w okolicy w czasie wakacji, by znaleźć kolejne, warte uwagi punkty wycieczki.


Wybierając się na festiwal pierogów do Krakowa, masz szansę połączyć przyjemność z podróży, odkrywanie nowych smaków, spotkania w gronie innych pasjonatów jedzenia oraz zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. To niepowtarzalna okazja, która na długo zostanie w Twojej pamięci - a trzeba pamiętać, że to niejedyny letni festiwal w Krakowie, który można odwiedzić o tej porze roku!