Gdzie na rower w Krakowie

13.04.2022

Kraków to ciekawe miasto, mające do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Najważniejsze jest jednak to, że możesz je zobaczyć lub po prostu dotrzeć do nich na różne sposoby. Jednym z najlepszych jest rower. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę tras, które odkryją przed Tobą zupełnie nowe oblicze tego miasta. Po prostu sprawdź, gdzie na rower w Krakowie warto się udać!

Gdzie pojechać na rowerze w Krakowie? 5 najpiękniejszych tras

Kraków-Tyniec

Jedną z najpopularniejszych i najlepszych tras rowerowych w Krakowie jest ta prowadząca do Tyńca. Polubisz ją nie tylko ze względu na niezbyt wymagające ukształtowanie – odpowiednie nawet dla początkujących rowerzystów. Koniecznie zwróć też uwagę na wspaniałe widoki, jakie będziesz mijać. W końcu jest to część Wiślanej Drogi Rowerowej, a trasa przebiega wzdłuż obu stron Wisły. Jeśli masz ochotę na chwilę przerwy, to poświęć ją na zwiedzanie zalanego kamieniołomu Zakrzówek, nazistowskiego zamku w Przegorzałach oraz klasztoru kamedułów na Bielanach.

Kraków-Niepołomice

Zastanawiasz się, gdzie na rower w Krakowie na weekendowy wyjazd? Najlepszym wyborem jest trasa Kraków-Niepołomice, która z pewnością przypadnie Ci do gustu. Przede wszystkim ze względu na sporą różnorodność. Po drodze będziesz mijać nie tylko zabytkowe budynku, ale również pola, lasy i jeziora. Dzięki temu krajobraz co chwilę będzie Cię zaskakiwać, a Ty odkryjesz zupełnie inny charakter Krakowa. Jeśli masz ochotę na przerwę, to koniecznie zorganizuj sobie piknik na brzegu jeziora. Pamiętaj jednak, że do przejechania masz jeszcze spory kawałek drogi, więc nie masz czasu na długi postój.

Średniowieczny Kraków

Kolejna trasa ma charakter tematyczny, więc jest to doskonały sposób na urozmaicenie sobie zwiedzania Krakowa. Wtedy możesz z zupełnie innej perspektywy poznać średniowieczne zabytki, a do tego odwiedzisz cztery różne oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wśród nich znajdziesz:

  • Barbakan i Mury Obronne, czyli jedne z najważniejszych fortyfikacji miasta, gdzie cyklicznie odbywają się walki rycerskie i pokazy dworskich tańców. W sezonie możesz tam też wynająć rowery.
  • Wieżę Ratuszową, która jest jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście.
  • Kamienicę Hipolitów, to dobry sposób na przeniesienie się do średniowiecznego Krakowa i odkrycia sekretów typowego mieszczańskiego domu.
  • Podziemia Rynku, dzięki temu miejscu poznasz historię miasta i weźmiesz udział w multimedialnym widowisku.

Trasa do Nowej Huty

Wycieczkę rowerową do Nowej Huty warto rozpocząć z centrum Krakowa. Wtedy jest jeszcze bardziej urozmaicona i doskonale łączy naturę z zabytkami. Szczególnie rowerzyści za punkt startowy upodobali sobie Wawel. Koniecznie udaj się później na przejażdżkę po Kazimierzu, ponieważ z łatwością zachwycisz się rytmem i wyglądem tej dzielnicy. Poza tym duża część trasy przebiega przez Bulwary Wiślane, co gwarantuje Ci wspaniałe widoki. Gdy już dojedziesz na miejsce, to poświęć chwilę na poznanie sekretów Nowej Huty – szczególnie udaj się na pobliskie łąki.

Trasa po Lesie Wolskim

Masz ochotę na odpoczynek od miejskiego zgiełku? W takim razie wybierz trasę po Lesie Wolskim. To ciekawe i naprawdę spokojne miejsce, położone w zachodniej części Krakowa. Droga jest dość urozmaicona, więc koniecznie przygotuj się też na mocniejsze wzniesienia. W końcu ta trasa obejmuje pasma wzniesień Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Już po przyjeździe do lasu poświęć chwilę na zwiedzenie Ogrodu Zoologicznego, Kopca Piłsudskiego, Obserwatorium Astronomiczne, a także zabytkowego klasztoru kamedułów na Srebrnej Górze. Możesz też po prostu wybrać jeden ze szlaków turystycznych stworzonych na terenie Lasu Wolskiego. Wybierz się również na spacer śladami legend Krakowa!