Jak pakować walizkę na wakacje?

11.06.2023

Odpowiednie spakowanie walizki pozwoli Ci zabranie wszystkich najpotrzebniejszych urządzeń, ubrań czy kosmetyków. Poza tym z łatwością je odnajdziesz, gdy już dojedziesz na wakacje, ferie lub rozpoczniesz podróż służbową. Skorzystaj z naszych porad, a dowiesz się, jak pakować walizkę w sprytny sposób.

Jak pakować walizkę? Praktyczne porady

Zrób listę

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, polega na wykonaniu listy rzeczy, które chcesz zabrać. Dzięki temu na pewno weźmiesz tylko najpotrzebniejsze ubrania czy kosmetyki – nawet gdy weźmiesz pod uwagę zmienną pogodą. Poza tym lista znacznie ułatwi Ci pakowanie, ponieważ możesz systematycznie skreślać rzeczy, znajdujące się już w walizce. Jednocześnie zyskujesz też pewność, że nie zapomnisz o niczym istotnym.

Roluj ubrania

Rolowanie ubrań to jedna z najważniejszych zasad sprytnego pakowania ubrań. W ten sposób nie tylko zmieścisz więcej bluzek, topów czy sukienek, ale przede wszystkim garderoba nie wygniecie się za bardzo. Taka metoda szczególnie sprawdza się w przypadku dość cienkich ubrań, a równo ułożone rulony z pewnością ułatwią Ci znalezienie najpotrzebniejszych rzeczy.

Najpotrzebniejsze ubrania na samym wierzchu

Jeszcze przed rozpoczęciem pakowania wczuj się w swoją sytuację i zastanów się nad tym, jakie elementy garderoby czy kosmetyki będą potrzebne już po przylocie lub przyjeździe do hotelu. Właśnie te rzeczy umieść na samym wierzchu walizki. Dzięki temu z łatwością przebierzesz się, umyjesz lub przygotujesz się do spania – szczególnie jest to ważne w przypadku długich i wyczerpujących podróży. Wtedy nie będziesz musiał przeszukiwać całej torby, bo wszystkie najpotrzebniejsze bagaże znajdą się na samym wierzchu.

Ważne i delikatne rzeczy zabierz do bagaży podręcznego

Choć bagaż podręczny nie jest zbyt pojemny, to jednak możesz go naprawdę skutecznie wykorzystać. Szczególnie niech posłuży Ci do przechowywania delikatnych i cennych przedmiotów np. elektroniki. W ten sposób znacznie zmniejszysz ryzyko ich uszkodzenia. Dodatkowo w niewielkim plecaku warto umieścić coś do przekąszenia, najpotrzebniejsze środki czystości, wodę, skromną apteczkę oraz bluzę lub sweter – jeśli nie znajdziesz na nie miejsca w torbie, to po prostu załóż je na siebie tuż przed odprawą.

Ubierz największe buty

Buty trekkingowe, kozaki lub mocne obuwie sportowe zajmują naprawdę sporo miejsca w walizce. Dlatego możesz w dość łatwy sposób zaoszczędzić tę przestrzeń, jeśli tylko je ubierzesz. Wówczas nie musisz z nich rezygnować i z łatwością zmieścisz do walizki dodatkowe ubrania bądź potrzebne akcesoria. Zadbaj tylko o to, żeby buty nie były związane za mocno, bo w trakcie lotu bardzo często puchną nogi, a w przypadku ciasnego obuwia możesz odczuwać delikatny dyskomfort.

Zabierz dodatkowy worek

Jeśli zastanawiasz się, jak spakować walizkę, to koniecznie weź pod uwagę różne sytuacje, z jakimi będziesz musiał zmierzyć się już na wakacjach. Wtedy z pewnością weźmiesz ze sobą wiele potrzebnych akcesoriów. Jednym z nich jest dodatkowy worek na zużyte ubrania czy bieliznę. Wówczas z łatwością oddzielisz brudne rzeczy od świeżej garderoby, a w walizce zapanuje znacznie większy porządek.

Zważ walizkę przed odprawą

Twoja walizka jest już spakowana? Zatem upewnij się, że mieścisz się w przedziale wagowym, jaki nakłada dana linia lotnicza. Koniecznie powinieneś przestrzegać tych limitów, ponieważ ewentualna dopłata w trakcie odprawy bywa wyjątkowo dotkliwa. Jeśli wiesz, że potrzebujesz więcej rzeczy, to po prostu już na etapie kupowania biletu wykup dodatkowy bagaż – wtedy zapłacisz znacznie mniej.   Dowiedz się również, jak spakować się w bagaż podręczny.