Jak zwiedzić Kraków w jeden dzień

08.09.2021

Gdy mowa o zwiedzaniu tak interesujących miast jak Kraków, oczywistą sprawą jest, że im więcej, tym lepiej. Jednak czasem możemy przeznaczyć na podróż mniej czasu niż byśmy chcieli - jak zaplanować zwiedzanie tak, aby niczego nie przegapić? Kraków w jeden dzień będzie wyzwaniem, ale wytrwałym podróżnym uda się poznać samo serce zabytkowego miasta w ekspresowym tempie.

Kraków - co zobaczyć w jeden dzień?

Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć w Krakowie w jeden dzień, mamy dla Ciebie podpowiedź. Skup się na Starym Mieście, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej słynnych zabytków i cała esencja miasta królów. Planując swoją wycieczką wokół centrum nie stracisz czasu na przejazdy, ponieważ wszystko znajdziesz w zasięgu przyjemnego spaceru.

Katedra Wawelska i Dzwon Zygmunta

Katedra Wawelska jest uznawana za jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce - wszystko ze względu na ilość i jakość zdobionych ołtarzy, posągów i płaskorzeźb wewnątrz świątyni. W Katedrze byli koronowani królowie Polski, odbywały się najważniejsze obrzędy oraz pochowano ważne osobistości. Można skorzystać z darmowego wstępu, aby zobaczyć główne pomieszczenie Katedry, lub zakupić bilet do ekskluzywnego zwiedzania, który obejmuje teren krypt, wybranych kaplic oraz Dzwonu Zygmunta - ważącego 12 ton, do którego uruchomienia potrzeba aż 8 osób i rozbrzmiewa tylko podczas ważnych wydarzeń.

Zamek na Wawelu

Wizyta w Krakowie nie może się obejść bez Zamku Królewskiego. Spore wrażenie robi sam dziedziniec, do którego jest otwarty dostęp i w przypadku zwiedzania Krakowa w 1 dzień to właśnie tam polecamy skupić swoją uwagę, ponieważ odwiedziny komnat Zamku wymagałyby kolejnych kilku godzin.

Smok Wawelski i jego Jama

Zaraz po zwiedzeniu Zamku na Wawelu wybierz się obejrzeć bohatera krakowskich legend - Smoka Wawelskiego. Jego spektakularnej wielkości rzeźba stoi niedaleko Zamku, dzięki czemu przy okazji przejdziesz się pięknymi Bulwarami Wiślanymi. Smok regularnie zieje ogniem, co jest dodatkową atrakcją. Obok możesz wybrać się do jaskini w środku Krakowa, uważanej za przeszły dom stwora. Zwiedzanie jej to kilka dodatkowych minut.

Planty krakowskie

Dalsze zwiedzanie Krakowa na jeden dzień niech umilą planty - stary park miejski, który powstał na terenie dawnych średniowiecznych murów. Planty otaczają całe Stare Miasto i mają łącznie aż 4 km długości i 21 hektarów powierzchni. Na ich terenie znajdują się wyjątkowe ogrody, dzieła sztuki, a często i czasowe wystawy organizowane przez miasto.

Barbakan i Brama Floriańska

Barbakan znajduje się na liście najsłynniejszych krakowskich zabytków. W jeden dzień polecamy zobaczyć go dokładnie od zewnątrz - widok budowli obronnej na planie ronda sam w sobie jest spektakularny. Tuż obok widnieje Brama Floriańska - średniowieczna brama z basztą będąca jednym z najlepiej zachowanych fragmentów starych murów. Warto przejść przez bramę dla samego doświadczenia - dokładnie tak, jak niegdyś robili to podróżni i kupcy wjeżdżający do miasta królów.

Rynek w Krakowie

Samo serce krakowa, czyli Stary Rynek, to punkt, w którym warto zakończyć jednodniowe zwiedzanie Krakowa. Wokół krakowskiego Rynku znajdują się pięknie zdobione kamienice oraz wiele pozostałych zabytków - na przykład Kościół Mariacki czy Ratusz. Możesz zwiedzić je (jeśli starczy Ci sił) lub odpocząć przy kawie czy kolacji w słynnych lokalach z widokiem na Sukiennice. Dowiedz się również, jak aktywnie spędzić czas w Krakowie.