Jakie murale w Krakowie warto zobaczyć?

12.04.2022

Lubisz zwiedzać miasta śladami lokalnego street artu? Kraków zdecydowanie Cię nie zawiedzie. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie listę najciekawszych murali w Krakowie - przygotuj się na przyjemny spacer po uliczkach klimatycznego Kazimierza oraz po Podgórzu. Nie potrzebujesz samochodu - wszędzie dotrzesz pieszo lub komunikacją miejską. Gdzie zacząć?

Murale Kraków - mapa najciekawszych przykładów krakowskiego street artu

Twarze na ul. Józefa 

Ul. Józefa to świetne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Krakowie. Znajdziesz tam szereg przytulnych knajpek i kawiarni (a jeśli wolisz napić się czegoś chłodnego w gorący dzień - czekają na Ciebie klimatyczne bary). Niedaleko restauracji Kolanko No. 6 na murze zobaczysz charakterystyczne twarze postaci związanych z tą dzielnicą: na tym muralu w Krakowie znajduje się między innymi Kazimierz Wielki wraz z Esterką oraz Józef Habsburg.

Niedaleko, bo na skrzyżowaniu z ulicą Józefa, znajduje się ulica Nowa, przy której widnieje jeden z najbardziej kolorowych murali Krakowa.

Mural Judah przy ul. św. Wawrzyńca 14

Przy ulicy świętego Wawrzyńca znajduje się skwer Judah, a przy nim słynny foodtruckowy park, znany zakątek gastronomiczny Kazimierza. Nad dachami food trucków na miasto spogląda postać Judy w czapce z głowy lwa. Autorem muralu jest Pila Peleda, izraelski artysta, który tworząc obraz chciał podkreślić osobowość narodu żydowskiego: siłę (symbolizowaną przez lwa) oraz bezbronność (ukrytą pod postacią dziecka).

Mural na ścianie Muzeum Żydowskiego Galicja (ul. Dajwór 18)

Autorem pięknego, kontrastowego muralu na ścianie Muzeum Galicja jest Marcin Wierzchowski. Inspiracją do stworzenia go były tradycyjne żydowskie wycinanki i symbole. Wspólną tradycję łączącą historię dawnej żydowskiej diaspory i współczesnego izraela symbolizuje menora, a nawet z pozoru drobne elementy obrazu znaczą wiele

 

Mural Rodziny Bosaków przy placu Bawół

Niedaleko Starej Synagogi na Kazimierzu znajduje się plac Bawół, w obrębie którego można oglądać mural poświęcony krakowskiej rodzinie Bosaków, właścicielom kamienicy, na której powstał obraz. Bosakowie byli rodziną krakowskich kupców, która przeżyła wojnę, ale po 1948 roku emigrowała do Izraela. Mural jest autorstwa studia Broken Fingaz, utrzymany w bardzo prostym, czarno-białym stylu pozwalającym na zachowanie struktury cegły. Bezpośrednią inspiracją artystyczną dla tego muralu w Krakowie była sztuka Maurycego Liliena, ikony stylu art nouveau.

 

Skład poezji przy ul. Na Zjeździe 8

Na budynku dawnego Składu Solnego (dziś Skład poezji Kraków-Reykjavik) znajduje się mural pełen cytatów z poezji polskiej i islandzkiej, który pozwoli zaczerpnąć nieco kultury nawet tym, którym na co dzień nie jest po drodze z literaturą. Co ciekawe, to największy w Krakowie (zajmujący aż 450 metrów kwadratowych!) literacki mural.

Podgórze i Zabłocie, czyli nie tylko Kazimierz muralami stoi

Blu - Never Follow (Ding Dong Dumb) przy ul. Józefińskiej 3

W sercu starego Podgórza, tuż nad Wisłą, znajduje się pokaźny mural na ścianie budynku przy ul. Józefińskiej 3. Jego autorem jest włoski artysta Blu, słynący z wielu kontrowersji wokół swojej sztuki (przede wszystkim niszczenia własnych prac w proteście przeciwko przenoszeniu street artu do galerii sztuki). Mural krytykuje ślepe posłuszeństwo mas i kładzie nacisk na indywidualność - zdecydowanie jest wart uwagi z bliska.

Praca powstała podczas Art Boom Tauron Festiwalu w 2012 roku.

 

Tolerancja przy ul. Przemysłowej 1

Przy ul. Przemysłowej 1 na Zabłociu można podziwiać mural projektu Sebastiana Bożka. Ten street art powstał we współpracy z grupą „Mural” w ramach Festiwalu Kultury i Mediów Polikultura . Zarówno kolorem, formą jak i symboliką skłania do myślenia.