Kopce w krakowie - co powinieneś o nich wiedzieć?

17.01.2023

Krakowskie kopce to charakterystyczny element krajobrazu miasta. Każdy z nich niesie ze sobą inną historię (a często także niezwykłe legendy), a wyprawa na szczyt tych nieco wyższych kopców wiąże się z przyjemnym spacerem i możliwością podziwiania panoramy Krakowa z góry. Co powinieneś wiedzieć o pięciu kopcach podczas zwiedzania miasta?

Kopce Kraków. Zwiedzanie punktów widokowych

Od którego z kopców warto zacząć zwiedzanie? Który jest najwyższy, a który najstarszy? Poniżej znajdziesz opis wszystkich pięciu kopców z wyszczególnionymi najważniejszymi informacjami na ich temat - to z pewnością pomoże Ci zaplanować dobrze podróż.

Kopiec Jana Pawła II

Kopiec Jana Pawła II znajduje się tuż obok ulicy gen. Bohdana Zielińskiego, dokładnie - przy ul. ks. Pawlicikego 1. Jest jednocześnie najmłodszy i najniższy (jeszcze o połowę niższy niż Kopiec Wandy). Ma zaledwie 7 metrów, a w tym roku kończy 25 lat - został usypany w 1997 roku w celu upamiętnienia VI pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Znajduje się w dzielnicy Dębniki, na terenie należącym do Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców.

Kopiec Józefa Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego znajduje się niedaleko krakowskiego ZOO, przy lesie Wolskim, dlatego jego odwiedziny łączą się ze świetną okazją na długi, przyjemny spacer po zielonych terenach Krakowa. Jest to największy spośród krakowskich kopców - ma 35 metrów, co w połączeniu z umiejscowieniem na wzgórzu Sowiniec (znajdującym się 358 m n.p.m.) czyni go świetnym punktem widokowym. Kopiec Piłsudskiego jest nazywany także Kopcem niepodległości ze względu na okoliczności powstania - ma upamiętniać 20. rocznice wymarszu 1. Kompanii Kadrowej Legionów. Jest niezwykle znaczący dla historii Krakowa, umieszczono w nim bowiem ziemię z pól bitewnych I wojny światowej. Po dewastacji kopca w okresie PRL-u musiał zostać odbudowany, a od ponad 30 lat jego utrzymaniem zajmuje się Komitet Opieki nad Kopcem. 

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki znajduje się niedaleko Kopca Piłsudskiego, nieco bliżej centrum Krakowa, na wzgórzu św. Bronisławy. Do kopca można dotrzeć zarówno od ulicy św. Bronisławy, jak i alei Waszyngtona. Jest jednym ze starszych kopców w Krakowie - powstawał przez 3 lata od 1820 roku. Jest również wysokim wzniesieniem, mierzy bowiem 34,1 metrów wysokości. Podobnie jak kopiec Piłsudskiego, miał upamiętniać bitewną przeszłość Polski. Usypano go z wykorzystaniem ziemi z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego - Racławic, Maciejowic czy Dubienki - a także amerykańskiej wojny o niepodległość, w której brał udział Kościuszka. Jest najpiękniejszym punktem widokowym wśród kopców w Krakowie - zwiedzanie go można połączyć z chwilą odpoczynku i podziwianiem panoramy miasta, a potem udać się na przykład do Muzeum Kościuszkowskiego, które znajduje się niedaleko, czy na spacer po Parku pamięci Kościuszki. 

Kopiec Krakusa

Kopiec Krakusa (wśród krakowian funkcjonujący często jako Kopiec Kraka) powstał w VII wieku i mierzy 16 metrów wysokości. Według legendy jest mogiłą księcia Kraka, założyciela Krakowa, jednak najprawdopodobniej stanowił miejsce kultu lub pełnił funkcje strażnicy. Według tradycji ziemię na kopiec mieszkańcy nosili w rękawach, stąd nazwa zwyczajowa kopca - „Rękawka”. Przy okazji odwiedzin Kopca Kraka warto zwiedzić Cmentarz Podgórski i Kamieniołom Liban.

Kopiec Wandy

To najbardziej oddalony na wschód spośród krakowskich kopców. Znajduje się za rzeką Dłubnią, niedaleko muru otaczającego Hutę im. Tadeusza Sendzimira. Jest zdecydowanie niewysoki - ma zaledwie 14 metrów wysokości. Jaka jest jego historia? Nie do końca znamy genezę Kopca Wandy, natomiast według legendy stanowi on mogiłę Wandy, córki księcia Kraka, i powstał w VII wieku, w praktyce zaś - podobnie jak Kopiec Kraka - stanowił najprawdopodobniej miejsce obrządku. Jeśli jesteś ciekawy, co znajduje się na jego szczycie, odpowiadamy - to pomnik orła wykonany według projektu Jana Matejki. 

Kopce, zwiedzanie i Kraków to połączenie idealne!

Wiesz już wszystko, co najważniejsze na temat kopców - czas rozpocząć podróż po tych nietypowych krakowskich zabytkach pełnych historii. Choć dzielą je setki lat, wszystkie są równie wartościowe. Życzymy Ci dobrej podróży po Krakowie!