Kraków jesienią - co warto zobaczyć?

04.09.2022

Kraków to miasto, które zachwyca o każdej porze roku. Jesienią ma jednak specyficzny, nostalgiczny urok. Spacer po Starym Mieście albo Kazimierzu, kawa w jednej z pięknych kawiarni właśnie wtedy mają tutaj niesamowity klimat. Do tego jest już nieco chłodniej niż w trakcie upalnego lata, więc zwiedzanie jest przyjemniejsze i tak nie męczy. Zobacz, co warto zobaczyć jesienią w Krakowie.

Zwiedzanie Krakowa jesienią – obowiązkowe punkty

Kraków to jedno z tych miast, które ma do zaoferowania naprawdę dużo atrakcji: zarówno osobom, które lubią zwiedzać historyczne zakątki, jak i tym, które wolą spacerować i poznawać miasto od innej strony. Tym, co wyróżnia stolicę Małopolski na tle innych miast jest bliskość położenia wszystkich najważniejszych obiektów. Dzięki temu, zwiedzanie jest nie tylko bardzo przyjemne, ale nie wymaga często nawet korzystania z komunikacji miejskiej czy samochodu. Poznaj sztandarowe miejsca w Krakowie!

  • Stare Miasto

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Krakowie bez odwiedzenia dzielnicy Stare Miasto. To ona jest sercem miasta i to w jej okolicy znajdują się flagowe punkty warte zobaczenia. Tutaj znajduje się Rynek Główny – jeden z największych w Europie: z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką. Żeby wczuć się w niesamowity klimat Starego Miasta warto przespacerować się jedną z urokliwych uliczek: Floriańską albo Grodzką i przysiąść na kawę w jednej z kawiarń lub w którymś z ogródków. To doskonały punkt obserwacyjny tej gwarnej, a jednocześnie niezwykle barwnej części miasta.

  • Wawel

Wizyta w Krakowie nie może obyć się bez zwiedzenia Wawelu. Ta była siedziba polskich władców, najbardziej znana nekropolia i miejsce niezwykle istotne w historii warto zobaczyć chociaż raz w życiu. To monumentalne miejsce, będące symbolem narodowym i kulturowym, kształtujące polską tożsamość robi naprawdę ogromne wrażenie na zwiedzających. Atrakcja ta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc na Wzgórzu Wawelskim trzeba pamiętać także o miejscu legendarnym , czyli o Smoczej Jamie. To właśnie tu znajduje się ziejąca ogniem rzeźba Smoka Wawelskiego.

  • Kazimierz

Druga ważna dzielnica na trasie twojego zwiedzania to Kazimierz. Ta stara, żydowska dzielnica na przestrzeni lat zmieniła się w enklawę artystów, miejsce spotkań i imprez. Warto wspomnieć chociażby o Festiwalu Kultury Żydowskiej, odbywającym się tu co roku. Będąc na Kazimierzu warto przejść się ulicą Miodową w kierunku Szerokiej, by zobaczyć niesamowite szyldy na fasadach budynków, dzięki którym natychmiast przeniesiesz się do Krakowa 100 lat temu. Kazimierz to miejsce, w którym w ostatnich latach otworzyło się również mnóstwo doskonałych kawiarni i restauracji – warto zrobić sobie w którejś przerwę.

To oczywiście nie wszystkie najważniejsze zabytki Krakowa. Spacerując po Starym Mieście na pewno trafisz na Barbakan, Bramę Floriańską i oczywiście na Planty – piękne ogrody miejskie.

Kraków jesienią – nieoczywiste atrakcje

Jeśli wizyta w Krakowie nie jest twoja pierwszą, albo jeśli lubisz po prostu zaglądać w mniej turystyczne zakamarki, miasto ma do zaoferowania również takie atrakcje. Zobacz, co można w nim zobaczyć, schodząc z głównego szlaku.

  • Dom Jana Matejki

Znajduje się na ulicy Floriańskiej, możesz więc wstąpić do niego spacerując Starym Miastem. Znajduje się tam muzeum artysty, zawierające zbiór prac, narzędzi oraz studio malarza.

  • Nowa Huta

Ta stworzona na potrzeby komunistycznej propagandy dzielnica z dużymi blokami mieszkalnymi dziś stanowi niezwykłą atrakcję Krakowa i swoisty relikt PRL.

  • Ogród Doświadczeń

Jeśli pogoda będzie sprzyjać, wybierz się do Ogrodu Doświadczeń, w którym jest będziesz mógł zastanowić się na prostymi zagadnieniami naukowymi. Dotykając kilkudziesięciu instalacji, zobaczysz na czym polegają zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz związane z nimi prawa fizyki.

Kraków to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Wśród miejsc, które warto odwiedzić jest również cały szereg rozmaitych muzeów i wystaw. Jeśli jesienna aura nie będzie sprzyjać spacerom, warto spędzić czas właśnie tam.