Kraków Podgórze - co warto zobaczyć?

12.01.2022

Podgórze to jedna z najbardziej malowniczych, a jednocześnie interesujących dzielnic Krakowa. Sąsiadując bezpośrednio z Kazimierzem, nasiąka jego charakterem, a jednocześnie pozostaje bardziej niezależna i mniej komercyjne. Fascynują Cię Kraków i Podgórze? Co warto zobaczyć w tej części miasta, przyjeżdżając choćby na jeden dzień?

Kraków, Podgórze. Atrakcje, komunikacja i historia

Wiedziałeś, że Podgórze to jedna z młodszych dzielnic Krakowa? Przynajmniej teoretycznie, bo choć tętni życiem od stuleci, to do granic administracyjnych Krakowa została włączona dopiero w 1915 roku, niedawno więc mogła świętować stulecie swojej przynależności.

Komunikacja

Na Podgórze nietrudno dostać się z centrum. Mimo remontów ze Starego Miasta do tej części Krakowa dostaniesz się bez problemu, najlepiej pieszo lub tramwajem (obecnie w okolice Podgórze kursują m.in. linie 8, 9, 10, 11, 13, 19, 20, 24, 50, 73, 74, jest więc z czego wybierać. 

Atrakcje

Podgórze nie słynie z tak wielu urokliwych knajpek co Kazimierz, za to zdecydowanie łatwiej będzie Ci tu znaleźć miejsce na chwilę odpoczynku. Poza tym nie zabraknie tu kultury, architektury, natury i sztuki. Poniżej lista miejsc, które według nas są szczególnie warte Twojej uwagi podczas zwiedzania Podgórza. Co warto zobaczyć?

Najciekawsze miejsca na Podgórzu

Park Bednarskiego

W sercu Podgórza, niedaleko Rynku Podgórskiego, znajdują się dwie wille, którym warto się przyjrzeć – Mira i Julia. Druga z nich została wybudowana dla Wojciecha Bednarskiego i to od jego nazwiska pochodzi także nazwa pobliskiego parku. 

 

Park jest rozległy i bardzo urokliwy. To świetna lokalizacja zarówno dla osób podróżujących samodzielnie czy z przyjaciółmi, jak i dla rodzin z dziećmi (to za sprawą licznych miejsc do zabawy, a nawet organizowanych przez miasto pikników). Warto przyjrzeć się tabliczkom informacyjnym, które pomogą Ci uważnie zwiedzić park.

Bulwary wiślane

Nigdy dość spacerów? Doskonale. Podgórze to idealne miejsce na poznanie krakowskich nadwiślańskich bulwarów z nieco spokojniejszej strony. Weź kawę na wynos (albo kilka gałek jednych z najlepszych lodów w mieście, które znajdziesz przy Nadwiślańskiej) i udaj się na długi, spokojny spacer. Idealna sceneria dla takich przyjemności to zachodzące słońce - fantastycznie oświetla Wisłę i okoliczne budynki, tworząc magiczną atmosferę.

Cricoteka

W sercu Podgórza znajduje się Cricoteka, czyli Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Budynek już z zewnątrz zwraca uwagę swoją architekturą, a w środku jest tylko ciekawiej - stałe i czasowe wystawy, elementy multimedialne oraz szeroka wiedza przewodników sprawiają, że to miejsce naprawdę warte odwiedzenia. A na piętrze ośrodka znajdziesz Fresh Coffee Place, czyli kawiarnię z wyjątkowym widokiem na Podgórze.

Skrzyżowanie Nadwiślańskiej i Józefińskiej

Skwer przy Józefińskiej to wyjątkowe miejsce. Znajdziesz tu: 

  • Pomnik drugiego prezydenta Krakowa, Juliusza Lea (to właśnie za jego sprawą Podgórze zostało włączone do Krakowa). Twórcy pomnika odsłoniętego w 2018 roku to Karol Badyna i Łukasz Podczaszy.
  • Huśtawkę upamiętniającą Witolda Gombrowicza.

 

Zaraz obok, przy ul. Nadwiślańskiej, znajdziesz jedne z najciekawszych lokali na Podgórzu. Warto też skręcić w wąską, urokliwą ulicę Kazimierza Brodzińskiego. 

Rynek Podgórski

Rynek w sercu Podgórza powstał w XVIII wieku i choć nie zachwyca spektakularną wielkością, to zdecydowanie zasługuje na uwagę, szczególnie gdy odbywają się na nim lokalne wydarzenia, np. targi warzywne czy zimowe festyny. Z rynku zobaczysz też majestatyczny budynek Magistratu Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze.

Neogotycki kościół św. Józefa

Na Rynku znajduje się duży, XIX-wieczny kościół z aż 80-metrową wieżą, czyli świątynia św. Józefa. Warto zobaczyć ją zarówno od zewnątrz, jak i od środka - zwiedzanie jest bezpłatne. 

 

Zwiedzając Kraków, Podgórza atrakcji zwyczajnie nie sposób pominąć. Jeśli wciąż mało Ci wiedzy i historii, odwiedź Muzeum Podgórza lub Plac Bohaterów Getta. Ogromne wrażenie robi też kamienica ze śladami ostrzału z okresu II wojny światowej znajdująca się przy ul. Piwnej.