Legendy Krakowskie, które musisz poznać!

25.01.2023

Była stolica Polski słynie z wielu atrakcji turystycznych, takich jak Zamek Królewski na Wawelu czy Kościół Mariacki. Miasto znane jest również z opowieści, które często nawiązują do najpopularniejszych miejsc i w pewien sposób budują ich magię, tak iż nawet dzieci z chęcią je odwiedzają. Są krakowskie legendy, które musisz poznać!

Najpopularniejsze krakowskie legendy

Jeśli ktoś zapyta Cię o legendy Krakowa, to na pewno będziesz w stanie przytoczyć chociaż jedną. Najpopularniejszą historią jest ta o smoku wawelskim i dzielnym szewczyku. Na jej cześć Bronisław Chromy wykonał rzeźbę smoka, stojącą u podnóża Wawelu. Jak głosi owa legenda, smok terroryzował mieszkańców grodu Kraka. Zjadał dziewice, a ludność musiała przynosić mu w ofierze bydło. Żaden rycerz nie miał szans pokonać bestii, udało się to dopiero szewczykowi Skubie. Zabił on barana, którego następnie wypchał siarką i podstawił pod jamę smoka, który szybko go zjadł. Posiłek sprawił, że straszliwej gadzinie okropnie chciało się pić. Wypił tyle wody, że pękł! Ze skóry bestii pomysłowy szewczyk zrobił buty dla mieszkańców, które podobno po dziś dzień można kupić w Sukiennicach. Kościół Mariacki to jedno z najpopularniejszych miejsc w Krakowie. Jest dumą mieszkańców, a jego wizerunek znajduje się na wielu pocztówkach i pamiątkach. Ta krwawa opowieść sięga czasów Bolesława Wstydliwego. Wtedy to postanowiono do korpusu kościoła dobudować dwie wieże. Zajęło się tym dwóch braci. Starszemu z nich praca szła dużo szybciej. Kiedy młodszy zorientował się, że jest w tyle, poczuł się zazdrosny. Zamordował swego brata nożem. Wyrzuty sumienia nie dawały mu jednak spokoju, dlatego w dniu poświęcenia świątyni wbił nóż w swoje serce i rzucił się z wieży. Nóż ten wisi w Sukiennicach, jako upamiętnienie tej historii.

Legendy Krakowskie, które zna każdy

Legendy z Krakowa są często omawiane w szkole jako lektura. Jedną z nich jest legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca. Wanda była córką księcia Kraka, który przez wiele lat sprawiedliwie rządził grodem. Po jego śmierci władzę miała objąć Wanda, która okazała się być mądrą władczynią o wyjątkowej urodzie. Wieść o jej piękności rozeszła się po świecie i dotarła między innymi do Niemiec do księcia Rydygiera. Wysłał on posłańców z prośbą o rękę księżniczki. W razie odmowy, mieli oni przymusić ją groźbą do zgody. Widząc Kraków oraz wspaniałą Wandę, byli zachwyceni. Jednak młoda kobieta nie przyjęła prezentu oraz oświadczyn. Była nieuległa, chociaż posłowie straszyli ją wizją krwi spływającej po uliczkach miasta. Wielmożni mieszkańcy Krakowa bali się najazdu Niemców, próbowali nakłonić swoją księżniczkę do zmiany zdania. Wanda nie chciała opuścić swego kraju. Aby chronić swych podwładnych, wymknęła się nocą z komnaty i rzuciła do Wisły. Rankiem rzeka wyrzuciła na brzeg jej ciało. Posłowie księcia Rydygiera opuścili Kraków, a po powrocie do Niemiec opowiedzieli władcy o czynie księżniczki. Mężczyzna pożałował swej zawziętości i zrozumiał, że miłości nie można kupić ani zdobyć jej siłą. Wśród znanych i lubianych legend z Krakowa można znaleźć również legendę o żółtej ciżemce; o Panu Twardowskim, który się z diabłem bratał oraz o centusiach. Krakowskie legendy tworzą historię miasta, można poruszać się ich śladami po uliczkach Krakowa. Odcisnęły się one na stałe w kulturze, stając się symbolami nieodłącznie kojarzonymi z Krakowem.