Noc muzeów w Krakowie – co warto odwiedzić?

24.04.2023

Kraków to miasto pełne historii, w którym można zwiedzić wiele atrakcyjnych zabytków oraz muzeów. Nawet cały weekend poświęcony zwiedzaniu to za mało, aby dokładnie poznać ciekawe miejsca, zapoznać się z ich historią oraz eksponatami. Najpopularniejsze miejsca, takie jak Wawel czy MOCAK, przyciągają wielu turystów oraz mieszkańców łaknących kultury. Świetnym sposobem na korzystanie z uroków miasta, jest Noc Muzeów. W Krakowie akcja organizowana jest od 2004 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Jej celem jest promowanie polskiej kultury oraz tradycji. Dla wielu osób jest to jedyna opcja zwiedzania muzeów, ze względu na godziny. Noc w muzeum w Krakowie to także okazja na poznanie własnego miasta i jego historii.

Spędź noc w muzeum! Kraków zaprasza na bezpłatne zwiedzanie atrakcji turystycznych

Tegoroczna edycja akcji odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja. Oficjalny program nie jest jeszcze podany, ale informacje na bieżąco można śledzić na stronie Krakowskich Nocy. Wejście do muzeów jest darmowe lub za symboliczną opłatą 1 zł. Do jakich miejsc warto się wybrać, jeżeli ponownie będą brały udział w akcji? Noc Muzeów w Krakowie to świetna okazja do nadrobienia zaległości, jeżeli jeszcze nie miałeś okazji być na Zamku Królewskim na Wawelu. W zeszłym roku otwarte były Prywatne Apartamenty Królewskie, Ogrody Królewskie oraz dwie wystawy czasowe. Wybierając się na Wawel bądź jednak przygotowany na tłumy, gdyż jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc podczas akcji. Jednym z najbardziej znanych punktów turystycznych na mapie Krakowa jest Barbakan. Budynek ten często widnieje na pamiątkach i pocztówkach, jednak nie wszyscy decydują się na jego zwiedzanie. W poprzednim roku organizatorzy przygotowali dla gości liczne atrakcje, m.in. pokaz poloneza przez rekonstruktorów, nauka śpiewania pieśni rycerskiej, tańce plebejskie, pokaz strojów husarii oraz repliki uzbrojenia z XVI/XVII wieku.

Noc Muzeów w Krakowie - co jeszcze warto zobaczyć?

Podziemia Rynku to zdecydowanie miejsce, do którego musisz się udać. Zajmują powierzchnię ponad 6 tysięcy m2, z czego rezerwat archeologiczny ma blisko 4 tysiące m2. Stała ekspozycja zatytułowana jest „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Jest to multimedialne widowisko, które pozwoli Ci poczuć atmosferę średniowiecznego rynku. Podczas Nocy Muzeów pierwszeństwo mają osoby z rezerwacją, a grupa do zwiedzania z przewodnikiem ma limit 30 osób. Jeżeli chcesz zobaczyć tę wyjątkową wystawę, to zarezerwuj sobie wcześniej miejsce. W krakowskiej Nocy Muzeów w poprzednim roku brała udział również Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się ze stałą wystawą „Kraków Czas okupacji 1939-1945” oraz czasową. Stała ekspozycja jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Postać Schindlera oraz historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów są częścią skomplikowanej historii miasta. Podobnie jak w przypadku Podziemi Rynku, pierwszeństwo zwiedzania miały osoby z rezerwacją. Noc Muzeów w Krakowie to szansa na poznanie innych wartościowych miejsce, np. Podziemnej Nowej Huty, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Narodowego, Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Zamku Królewskiego w Niepołomicach czy MOCAKu. Zaplanuj swoją wycieczkę po najciekawszych muzeach w Krakowie i zapoznaj się z wyjątkową historią miasta oraz jego mieszkańców.