Śladami krakowskich legend

06.07.2023

Kraków to miejsce, które po prostu trzeba zwiedzić. W końcu zachwyca już samym klimatem i zabytkami. Dookoła czuć tutaj historię, a z każdego zakamarka zerka też widmo legend, które tak mocno kojarzą się z Krakowem. Chcesz poczuć prawdziwy klimat dawnej stolicy Polski? Zatem zorganizuj dla siebie wyjątkową wycieczkę, której motywem przewodnim będą krakowskie legendy. Odkryjesz w ten sposób miasto od zupełnie innej, jeszcze bardziej magicznej strony. Przedstawiamy nasz pomysł na zwiedzanie Krakowa szlakiem legend.

Jak zorganizować wycieczkę śladami krakowskich legend?

Pragnąc poczuć prawdziwy klimat krakowskich uliczek i odkryć magię tego miasta, warto wybrać się na nieco inną wycieczkę niż zawsze. Ciekawą propozycją jest spacer, którego motywem przewodnim będą krakowskie legendy. Wystarczy jedynie poświęcić trochę czasu na zaplanowanie takiej wycieczki. Zacznij od znalezienia noclegu, najlepiej w pobliżu centrum. Zastanów się, ile dni chcesz spędzić w Krakowie, aby wiedzieć, ile masz czasu do rozdysponowania. Następnie zastanów się, w jaki sposób będziesz przemieszczać się pomiędzy kolejnymi lokalizacjami. Pieszo, rowerem, samochodem czy autobusem? Opcji jest wiele, więc możesz też je mieszać, w końcu nie wszystkie miejsca będą znajdowały się obok siebie.

5 miejsc w Krakowie, które są powiązane z legendami

Smok wawelski i magia Wawelu

Ktoś nie zna legendy o dzielnym szewczyku i smoku wawelskim? To jedna z tych historii, które tak bardzo kojarzą się z Krakowem i do dziś pobudzają wyobraźnię. Dlatego koniecznie musisz wybrać się na spacer śladami tej legendy. Zacznij od podziwiania rzeźby, przypominającej podobiznę smoka, a później zachwyć się samym Wawelem. Legenda głosi, że do dziś w Sukiennicach można znaleźć buty wykonane ze skóry zabitego smoka. Przekonaj się, czy to prawda!

Magiczne kamienie na Wawelu

Będąc już na Wawelu, poszukaj tajemniczych kamieni, które podobno ukryto w pobliżu kaplicy św. Gereona. Hinduska legenda związana z bogiem Sziwą głosi, że rzucił on 7 magicznych kamieni o ogromnej energii w siedem stron świata, a jeden z nich znalazł się właśnie na Wawelu.

Dwie nierówne wieże Mariackie

Kolejnym miejscem, którego nie może zabraknąć podczas zwiedzania Krakowa, jest Kościół Mariacki. Jego symbolem są dwie wieże – jedna niższa, a druga znacznie wyższa. Legenda głosi, że za ich budowę odpowiadało dwóch braci, a gdy jeden zorientował się, że jego wieżą się zdecydowanie wyższa, zamordował swojego brata. Dzięki temu miał pewność, że jego wieża zawsze będzie wyższa. Jednak przez wyrzuty sumienia przebił nożem swoje serce i zrzucił się ze swojej wieży, dlatego do dziś w Sukiennicach wisi zakrwawiony nóż.

Wanda, która nie chciała Niemca

Księżniczka Wanda, która odmówiła ślubu z germańskim księciem Rydygierem, bo bała się oddać kraj w obce ręce. W odwecie wróg chciał najechać na ziemie Wandy, jednak pod wpływem jej emocjonalnej przemowy, zmienił zdanie. Mimo to przez upokorzenie popełnił samobójstwo. Wanda w ramach ofiary dziękczynnej zrzuciła się do Wisły. Z tego powodu usypano w Mogile kopiec Wandy, a także postawiono w Krzesławicach dla niej pomnik.

Zaczarowane gołębie

Przechadzając się po krakowskim Rynku Głównym, można spotkać nie tylko turystów, ale też setki gołębi. Legenda głosi, że są one zaczarowaną książęcą drużyną. Nie boją się ludzi, bo czekają aż wróci książe Henryk IV Prawy i zdejmie z nich czar. Sprawdź również pomysły na aktywny weekend w Krakowie.