Wianki 2025 – czas, w którym tradycja splata się z magią nocy

29.04.2025

Gdy czerwcowe słońce złotym światłem spowija leniwy nurt Wisły, Kraków otula niezwykła atmosfera. Dawne opowieści, dziewczęce pieśni, dźwięk bębnów, których echo od wieków oznajmia święto ognia, wody i miłości przywołują wszystkich do celebracji jedynej takiej nocy w roku – Nocy Kupały znanej także jako Wianki. Łączące tradycję z nowoczesnością celebracje to świetna okazja, aby odwiedzić Gród Kraka, dlatego już teraz zaplanuj z nami weekend 21–22 czerwca!

Niezwykła historia Wianków

Obchody Wianków swoje korzenie mają w pogańskich rytuałach, kiedy to świętowano przesilenie letnie, czyli najkrótszą noc w roku. Magiczna Noc Kupały stała się okazją do świętowania radości, miłości i oczyszczenia. Od wieków wierzono, iż noc ta ma wręcz magiczny wymiar, a w jej czasie, dzieją się niezwykłe rzeczy. Aby dopomóc pomyślności, dziewczęta zaplatały wianki z ziół i kwiatów, aby rzucać je do rzeki, chłopcy skakali przez ognisko w nadziei na zapewnienie zdrowia i szczęścia, a wspólne tańce i śpiewy stały spoiwem łączącym społeczność.

Z czasem Noc Kupały wpleciona została w obrządki chrześcijan, którzy połączyli je z obchodami świętego Jana Chrzciciela, czyli Nocy Świętojańskiej. Dzisiaj tradycja krakowskich Wianków, które odrodziły się z nową siłą pod koniec XX wieku, stanowi przepiękne połączenie starych tradycji z nowoczesną formą festiwalu miejskiego, i każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące poszukujących pięknych doznań i wspólnoty ludzi.

Wianki 2025 – czego się spodziewać?

W 2025 roku Wianki w Krakowie odbędą się w weekend 21–22 czerwca. W stałym akompaniamencie Nocy Kupały znajdą się:

Koncerty i występy muzyczne

Jedną z najbardziej wyczekiwanych atrakcji każdej kolejnej edycji Wianków są koncerty, które rok rocznie gromadzą na scenach plenerowych wielu znamienitych artystów. Poprzednie edycje uświetniły występy gwiazd takich jak Natalia Przybysz, Rubens, Freakin’ Disco, Zalia czy słoweńskiej artystki Astrid. Tegoroczny repertuar, póki co owiany jest tajemnica, jednak zapewne już niebawem organizator wydarzenia – Krakowskie Biuro Festiwalowe, zaprezentuje szczegóły programu Wianków 2025. Informacje dostępne będą na stronie kbf.krakow.pl lub w serwisie miasta Krakowa – krakow.pl.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące

W ramach Wianków, jak co roku spodziewać się możemy również licznych warsztatów i towarzyszącym im wydarzeniom, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie:

  • Warsztaty wyplatania wianków – uczestnicy mogą zgłębić sztukę tworzenia tradycyjnych wianków, wykonując swój własny z obfitości czerwcowych kwiatów i ziół.

  • Pokazy rzemiosła ludowego, w tym dawnych technik rękodzielniczych jak tkalnictwo i garncarstwo.

  • Teatr ognia – widowisko żywiołów, w którym światło zatańczy w rytmie bębna.

  • Strefy dziecięce – organizatorzy zadbają również o najmłodszych, na których będą czekać różnorodne gry, zabawy i animacje.

  • Piknik ekologiczny – w ramach Wianków organizatorzy organizują piknik z warsztatami recyklingu i prezentacją lokalnych inicjatyw proekologicznych.

  • Muzea, w tym Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Muzeum Etnograficzne zapraszają na spektakle, warsztaty artystyczne, pokazy tańca itp. wydarzeń w całym mieście!

  • Jarmark Świętojański na Bulwarach Wiślanych to niezwykłe targowisko rękodzieła, które co roku odbywa się w drugiej połowie czerwca, cudownie inaugurując obchody Nocy Kupały.

Konkurs na najpiękniejszy wianek

Jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu Nocy Świętojańskiej jest konkurs na najpiękniejszy wianek. Jury ocenia prace uczestników pod kątem estetyki i zgodności z tradycją, ale i kreatywności. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody i wyróżnienia.

Wianki – święto, które jednoczy

Wianki to dla Krakowa coś o wiele więcej niż kolejny festiwal muzyki i kultury. To rytuał łączący społeczność w harmonijną jedność. Jeżeli i Ty pragniesz zostawić za sobą to, co stare i otworzyć się na to, co nowe – koniecznie zaplanuj swój pobyt w Krakowie już dziś i wraz z nami celebruj to, co w krakowskiej kulturze najpiękniejsze!

Whatsapp - widget