Wycieczka do Auschwitz-Birkenau, jak zorganizować? Plan całodniowego zwiedzania

23.07.2023

Auschwitz-Birkenau to jedno z najważniejszych miejsc pamięci na świecie. Dlatego też wizyta tam wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale również szacunku i wrażliwości. Odwiedzając to miejsce, pamiętajmy, że jest to świadectwo tragicznej historii i hołd dla wszystkich ofiar Holokaustu. W artykule przedstawimy Ci nie tylko informacje praktyczne dotyczące organizacji wycieczki do Auschwitz-Birkenau, ale także pokażemy, co należy zobaczyć, aby właściwie zapoznać się z miejscem i zrozumieć historię.

Co musisz wiedzieć przed organizacją wycieczki do Auschwitz-Birkenau?

Przed rozpoczęciem planowania wizyty, musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. Co najważniejsze, pamiętaj o należytej powadze i szacunku. Miejsce to jest świadectwem tragicznej historii, dlatego trzeba zadbać o stosowny ubiór oraz godne zachowanie. Ponadto, na terenie Muzeum nie można mieć plecaków i torebek przekraczających wymiary 30x20x10. Fotografowanie bez użycia lampy błyskowej w celach prywatnych jest dozwolone, z wyłączeniem sali z włosami Ofiar oraz podziemi bloku nr 11. 

Wizyta w Miejscu Pamięci jest bezpłatna. Jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja karty wstępu na stronie internetowej. Liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na terenie muzeum, jest ograniczona, dlatego wcześniejsza rezerwacja jest kluczowa. Natomiast, płatne jest wynajęcie systemu słuchawkowego oraz przewodnika-edukatora. Grupy przyjeżdżające na teren obozu, są zobowiązane do zaangażowania przewodnika oraz wynajęcia zestawu. A jeżeli planujesz wycieczkę do Auschwitz indywidualnie, to również zalecane jest dołączenie do grupy z przewodnikiem-edukatorem. Pozwoli to na lepsze poznanie i doświadczenie Miejsca Pamięci.

Wycieczka do Auschwitz — co warto zobaczyć?

Podczas wizyty w Auschwitz-Birkenau będziesz miał okazję zobaczyć dwa główne obozy: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Oba te miejsca mają ogromne znaczenie historyczne i oddają okrutną rzeczywistość, jakiej doświadczyli więźniowie podczas II wojny światowej.

Auschwitz I

Auschwitz I to pierwszy obóz koncentracyjny, który został założony przez nazistów w 1940 roku. Na jego terenie dokonywane były masowe egzekucje, zbrodnicze eksperymenty i rozstrzelania. Podczas zwiedzania będziesz mógł zobaczyć bramę „Arbeit macht frei”, przez którą wchodzi się na teren Muzeum, baraki, w których przetrzymywani byli więźniowie, a także wystawy, które ukazują między innymi tragiczne warunki życia Więźniów, przedmioty odebrane Zamordowanym i eksponaty historyczne. W Auschwitz I mieści się także blok nr 11, zwany Blokiem Śmierci, który był centralnym aresztem obozowym. 

Auschwitz II-Birkenau

Auschwitz II-Birkenau, położony jest około 3,5 kilometry od Auschwitz I. Trasę tę można pokonać wahadłowym autobusem lub pieszo. Istnieje też możliwość skorzystania z płatnych parkingów oraz taksówek. Auschwitz II-Birkenau był największym obozem koncentracyjnym. Podczas zwiedzania istnieje możliwość zobaczenia ruin komór gazowych oraz kilometry ciągnących się dróg i ogrodzenia obozowego.

Zwiedzanie studyjne 

Podczas wycieczki do Auschwitz można zdecydować się również na specjalistyczne zwiedzanie studyjne. Dostępne jest ono jedynie dla studyjnych grup zorganizowanych, które wcześniej zgłosiły się drogą mailową. Podczas zwiedzania studyjnego można zobaczyć rezerwatowe bloki 2 i 3 byłego obozu Auschwitz I oraz dwa baraki szpitalne w Auschwitz II-Birkenau, które zostały zachowane w niemal nienaruszonym stanie. Zwiedzanie obejmuje między innymi sale więźniarskie, umywalnie oraz toalety.

Wizyta w Auschwitz to ważne doświadczenie, które może zmienić naszą perspektywę na historię i ludzkie cierpienie. Planując wycieczkę do Auschwitz-Birkenau, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu, poszanowaniu dla miejsc pamięci i zachowaniu szacunku wobec historii i ofiar Holokaustu. Przeżywanie tej wizyty w sposób odpowiedzialny i wrażliwy pozwoli nam lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia minionego wieku i przyczynić się do upamiętnienia ich w duchu pokoju i tolerancji.

A jeżeli jesteś w Małopolsce na dłużej, to warto także wiedzieć, jak zwiedzić Kraków w jeden dzień. To również miejsce, które kryje w sobie historię.