Zwiedzanie Krakowa nocą - co warto zobaczyć? - krok po kroku

09.12.2022

Kraków to jedno z tych miast Polski, które nocą zyskują drugie tyle uroku. Fantastycznie oświetlone zabytki, urokliwe uliczki starego miasta, czynne niemal do rana klimatyczne bary i dzielnice, które niemal nigdy nie zasypiają - nocne zwiedzanie Krakowa z pewnością Cię zauroczy. Poznaj miasto królów polski od nieznanej strony z naszym przewodnikiem krok po kroku!

Zwiedzanie Krakowa nocą zacznij od Rynku

Jeśli marzysz o Krakowie poznanym na nowo w świetle księżyca, wycieczkę warto rozpocząć od wizyty na Rynku Głównym. To doskonałe miejsce na start spokojnego spaceru po centrum Starego Miasta po zmroku. 

Nasza porada: Jeśli chcesz wybrać się na zwiedzanie Krakowa nocą w towarzystwie osoby, która zna wszystkie zagadki tego miasta, w porę poszukaj dobrego przewodnika - może opowie Ci o mrocznych sekretach Krakowa albo zdradzi, jak wyglądało w średniowieczu czy renesansie nocne życie w mieście królów polskich? 

Po zmroku na płycie Rynku nocą zobaczysz jeszcze nieco dorożek, ale miejsca będzie już zdecydowanie więcej. Ulokowane w pobliskich kamienicach klimatyczne kawiarnie i restauracje skuszą Cię zapachem tradycyjnych lokalnych potraw albo ofertą najlepszych drinków w okolicy, ale pamiętaj - dawkuj sobie przyjemności, bo przed Tobą jeszcze mnóstwo ciekawych punktów wycieczki!

Warto poświęcić też chwilę, by docenić jak fantastycznie oświetlone są Sukiennice czy Kościół Mariacki po zmroku. Niezwykłej magii nabiera również kościół św. Wojciecha, malutka świątynia w pobliżu ulicy Grodzkiej - niewielka kopuła i biała bryła budynku w duecie z czarnym niebem i wbudowanymi w ziemię źródłami światła wyglądają nieziemsko. Usiądź obok i posłuchaj nocnego tętna miasta. Towarzystwa zawsze dotrzymają Ci pragnące uwagi (i ziaren) nawet późną nocą gołębie.

Kolejny punkt podróży: ulice Starego Miasta

Nocą nawet ulica Floriańska nie jest tak zatłoczona jak zazwyczaj, ale jeśli to wciąż dla Ciebie za wiele, do kolejnego punktu podróży możesz dotrzeć mniejszymi uliczkami. 

Odwiedź więc Mały Rynek, a potem pooglądaj kamienice przy ulicy Mikołajskiej (może znajdziesz ukryte tam lokale?), witryny zamkniętych o tej porze antykwariatów przy ul. św. Tomasza czy pięknie oświetlony teatr im. Juliusza Słowackiego. Stamtąd możesz odbić w kilka stron: pojechać tramwajem lub dojść pieszo na Kazimierz albo spokojnym spacerem udać się Plantami do Barbakanu i Bramy Floriańskiej, zataczając koło niemal z powrotem na sam Rynek. 

Jeśli chcesz, możesz odwiedzić lokalne kościoły, do których wejść można najczęściej także nocą - św. Anny, św. Piotra i Pawła czy św. Marka Ewangelisty. Dla spragnionych pięknej architektury i długich spacerów nocą polecamy także wyjście z ulicy Grodzkiej prosto na Wawel, a potem na Bulwary Wiślane, z których zobaczysz drugą stronę miasta, w tym pełne uroku Stare Podgórze. Atrakcje nocą w Krakowie nie mają końca, dlatego jeśli masz ochotę na chwilę przerwy, zatrzymaj się na kolację w jednej z restauracji na wodzie albo udaj na krótki rejs Wisłą.

Kurs na Kazimierz

Prędzej czy później nogi zaniosą Cię do najbardziej imprezowej części miasta, czyli na Kazimierz. Tam, na środku placu Nowego, funkcjonuje czynny do późnej nocy Okrąglak, w którym zjesz przeróżne zapiekanki (prawdziwą klasykę nocnego Kazimierza), a teraz także lody. Gdzie wokół nie spojrzysz, zobaczysz ciekawe, oryginalne lokale. Wstąp do nich na lampkę wina czy dobrą pizzę prosto z pieca, a potem wyrusz dalej na zwiedzanie Krakowa nocą.