Gdzie wybrać się z dziećmi w Krakowie

04.07.2023

Chcesz całą rodziną zwiedzić dawną stolicę Polski? Z pewnością znajdziesz tam wiele ciekawych atrakcji – bez względu na wiek. Dotyczy to nie tylko zabytków czy parków, ale również innych interesujących miejsc, z których słynie Kraków. Gdzie z dziećmi warto się wybrać w Krakowie? Skorzystaj z naszej listy, a spędzisz tam miło czas i przemycisz nieco edukacyjnych treści.

Gdzie w Krakowie z dzieckiem warto się udać?

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Choć sama nazwa brzmi dość poważnie, to jednak Ogród Doświadczeń to idealne miejsce, gdy nie wiesz, gdzie w Krakowie z dzieckiem warto spędzić czas na świeżym powietrzu. Tam maluchy z pewnością zdobędą wiele informacji w bardzo przystępny sposób, czyli poprzez zabawę. Na całym obszarze parku znajdują się stanowiska, gdzie dzieci zobaczą, jak tworzona jest tęcza, jak wygląda obraz w kalejdoskopie, a nawet jak powstaje wir wodny. To doskonała zabaw dla dzieci w wieku szkolnym.

Wawel

Wspaniały zamek, dawna siedziba królów i ciekawe widoki – właśnie to ma do zaoferowania Kraków. Gdzie z dziećmi zatem warto się wybrać, żeby tego doświadczyć? Oczywiście na Wawel. Prawdopodobnie nie uda Ci się zwiedzić całego kompleksu, ponieważ będzie to zbyt męczące dla malucha. Jednak możesz skupić się na jednym obszarze, który dobrze poznasz. Na wycieczki z dziećmi szczególnie polecamy komnaty dawnych królów, zbrojownię oraz skarbiec. Koniecznie sprawdź też, jakie wystawy są aktualnie organizowane, bo spora część z nich idealnie nadaje się dla dzieci. Przed pójściem na Wawel opowiedz dzieciom legendę o smoku, a z pewnością jeszcze bardziej zainteresujesz ich tą wyprawą.

Żywe Muzeum Obwarzanek

Edukacja w połączeniu z angażującą zabawą to świetny sposób na poznanie zwyczajów danego miasta. Gdzie pójść z dzieckiem w Krakowie, żeby doświadczyć takiej przygody? Najlepiej udaj się na wycieczkę do Żywego Muzeum Obwarzanki. Tam dzieci mogą nie tylko poznać historię i ciekawostki dotyczące tej przekąski, ale również wziąć udział w specjalnych warsztatach. Dzięki temu mogą samodzielnie zrobić obwarzanki, a później je skosztować. Taka wycieczka z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Podziemia Rynku

Ciekawe muzeum to zawsze dobry sposób na spędzenie czasu wolnego, gdy szukasz miejsca, gdzie iść z dzieckiem w Krakowie. Na szczycie listy wartych odwiedzenia placówek jest Podziemie Rynku – choć z pewnością to opcja idealna dla nieco starszych dzieci. Tak właściwie to rezerwat archeologiczny, który został odsłonięty podczas renowacji nawierzchni. W trakcie wizyty w tym muzeum przeniesiesz się w czasy średniowiecznego Krakowa, obejrzysz pozostałości murów, przekonasz się, jak w tamtych czasach prezentował się Kraków, a to wszystko w bardzo przystępny sposób. Warto dodać, że Podziemie Rynku jest maksymalnie dostosowane do rodzin z dziećmi – nawet do tych najmłodszych.

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Zastanawiasz się, gdzie iść z dzieckiem w Krakowie, żeby ominąć tłumy? W takim przypadku koniecznie odwiedź Centrum Edukacji Przyrodniczej. To dość nowy obiekt – otwarty dla zwiedzających w 2021 roku. To idealne miejsce dla najmłodszych powyżej 5 roku życia, a przede wszystkim dla dzieci, które interesują się zwierzętami i roślinami. W końcu dostępne są tam zbiory zoologiczne, antropologiczne oraz geologiczne. Szczególnie ten pierwszy dział spodoba się maluchom, bo mogą tam zobaczyć wiele ciekawych gatunków – tych egzotycznych, krajowych i znanych z ulubionych bajek. Sprawdź również naszą ofertę pokoi i apartamentów w Krakowie.