Summer Jazz Festiwal - letni festiwal w Krakowie

18.06.2023

Gdy nadchodzi czas wakacji, w Krakowie usłyszymy muzykę ze wszystkich stron świata: dla miłośników każdego gatunku znajdzie się miejsce lub wydarzenie, na którym będą mogli się rozerwać i posłuchać ulubionych wykonawców na żywo. Ale trzeba przyznać, że nie każde z nich ma taką renomę i rozmach jak Summer Jazz Festiwal! Kraków w miesiącach letnich tętni synkopowanym rytmem muzyki z Nowego Orleanu.

Czego można spodziewać się, uczestnicząc w imprezach spod szyldu Summer Jazz Festiwalu? Włączcie ulubioną płytę z jazzem - i czytajcie dalej...

Jak wygląda Summer Jazz Festiwal w Krakowie?

Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga miłośników jazzu z całego kraju i Europy. Festiwal, który pierwotnie odbywał się w słynnej Piwnicy pod Baranami, stopniowo rozrósł się i stał się integralną częścią kulturalnego krajobrazu Krakowa. Teraz, jako Summer Jazz Festiwal Kraków, cieszy się renomą i uznaniem jako jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w regionie.

W każdym roku na festiwalu występuje imponująca liczba artystów. W poprzednich latach było to nawet 400 wykonawców - zarówno pochodzących z Polski jak i zza granic naszego kraju. Marcus Miller, Billy Cobham, Al di Meola Acoustic Trio, Nigel Kennedy, Mike Stern, a z naszego jazzowego podwórka choćby tuzy takie, jak Krzesimir Dębski i Krzystof Ścierański, Laboratorium czy kwartet Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego - oto, kogo można usłyszeć w lecie w Krakowie.

Koncerty festiwalowe odbywają się w różnych miejscach w całym mieście, tworząc niezwykłą atmosferę muzycznego święta. Od sal koncertowych takich jak Filharmonia Krakowska czy Auditorium Maximum, przez klubowe sceny w kultowej już Piwnicy pod Baranami i Harris Piano Jazz Bar, po plenerowe występy na placu Szczepańskim, w dzielnicy Podgórze, a nawet na zamku w Rudnie. Kraków na czas festiwalu staje się sercem jazzowej sceny - i to przez cały miesiąc, bowiem koncerty na Summer Jazz Festiwalu odbywają się codziennie przez cały lipiec!

Specjalne atrakcje dla uczestników Summer Jazz Festiwalu

Do niezwykłych elementów tego letniego widowiska z pewnością można zaliczyć Niedzielę Nowoorleańską. Gdy nastaje ten dzień - centrum miasta zmienia się w jazzową scenę koncertową. To wyjątkowa okazja, aby poczuć energię i radość tej zmysłowej muzyki, której korzenie sięgają Nowego Orleanu - i na własnej skórze doświadczyć energii, która sprawiła, że lata temu miliony słuchaczy zakochało się w jazzie, a miłość do tej muzyki trwa do dziś.

Festiwal na trwałe wpisał się w kulturalne dziedzictwo miasta. Wydarzenie tego kalibru przypomina, że Kraków to nie tylko historyczne zabytki - ale także miejsce, w którym kultura nadal ma się świetnie, a jazz nadal ma tu mocne korzenie. Miasto może poszczycić się wieloma artystami, klubami jazzowymi - a także młodymi adeptami tej muzyki, którzy być może kiedyś zagrają w trakcie letniego festiwalu. To właśnie tutaj, w stolicy Małopolski odbywają się ważne wydarzenia jazzowe - takie, jak Summer Jazz Festiwal, które przyciągają zarówno lokalną społeczność, jak i miłośników tej muzyki z całego świata.

Summer Jazz Festiwal i Kraków w lecie w różnych odsłonach

Jeśli planujesz wyjazd do Krakowa na Summer Jazz Festiwal - wiedz, że to nie tylko wspaniała okazja, aby posłuchać jazzowych brzmień i zanurzyć się w atmosferze muzyki. To również możliwość odkrycia piękna Krakowa: historycznych uliczek, legendarnych miejsc, tętniącego życiem Starego Miasta czy urokliwego widoku Wisły w letni wieczór, przy zachodzącym słońcu. Letni festiwal jazzowy w Krakowie jako element wycieczki do Małopolski to doskonała opcja dla miłośników zarówno podróży, jak i muzyki oraz kultury - coś, co na pewno stanie się niezapomnianym doświadczeniem.

Jeżeli szukasz wyjątkowej przygody, odwiedź Kraków podczas Summer Jazz Festival i pozwól się porwać magicznej atmosferze tego wspaniałego wydarzenia. A jeśli jesteś fanem jazzu - to pozycja obowiązkowa na trasie Twoich letnich podróży!